Kapusta w różnych odsłonach

kapustaWalory zdrowotne oraz smakowe surowej i kiszonej kapusty, doceniają liczne narody Europy, zwłaszcza słowiańskie. Jest ona składnikiem wielu dań kuchni niemieckiej, francuskiej (region Alzacji), włoskiej, rosyjskiej i oczywiście polskiej. Zobaczmy, co można zrobić z kapusty oprócz bigosu, gołąbków, łazanek czy farszu do pierogów.

Najstarsza sałatka z kapusty

Coleslaw (czyt. kolslou) prawdopodobnie wymyślili starożytni Rzymianie, choć nazwa wywodzi się z języka flamandzkiego (koolsla, czyli skrócone koolsalade – surówka z kapusty). To popularna, prosta surówka obiadowa z drobno poszatkowanej kapusty głowiastej (białej), najczęściej z sosem.

W kuchniach Europy spotkamy jej liczne warianty z dodatkiem tartej marchwi, jabłek, pora czy kawałków ananasa. Doprawia się ją różnymi ziołami i zieleniną (koper, pietruszka), a jako sos najczęściej stosuje się majonez, czasem także musztardę lub ocet.

Holenderski stamppot

Tradycyjne jednogarnkowe danie obiadowe, którego głównym składnikiem są gotowane, tłuczone ziemniaki z różnymi dodatkami. Jednym z popularniejszych jest surowa lub kiszona kapusta (zuurkool). Sposobów przygotowania stamppot z kapustą jest wiele: najczęściej miesza się tłuczone ziemniaki (lub ziemniaczane puree) z gotowanymi warzywami (marchew, kapusta, por) albo podduszoną kiszoną kapustą z jabłkiem.

Do tego dodaje się podsmażony boczek, kawałki mięsa lub dowolnej wędliny. Całość odparowuje się na małym ogniu lub zapieka krótko w piekarniku.

Kapusty po niemiecku

Kapusta króluje w kuchni niemieckiej, zwłaszcza kapusta kiszona, czyli Sauerkraft. Każdy region ma swoje charakterystyczne kapuściane przysmaki. Najczęściej podaje się ją na ciepło, gotowaną, duszoną a nawet pieczoną w towarzystwie mięsa – zwykle wieprzowiny. Bardzo popularna jest podawana do mięsa sałatka z białej kapusty na ciepło: drobno szatkowaną, ugotowaną do miękkości kapustę zalewa się gorącym sosem z boczku podsmażanego z cebulą, kminkiem i octem.

W niemieckiej kuchni często łączy się kapustę z surowymi lub duszonymi jabłkami. To z niej właśnie pochodzi przepis na popularną u nas gotowaną czerwoną kapustę z tartym jabłkiem. Sałatkę tę podaje się w różnych wariantach: na słodko – np. z rodzynkami lub śliwkami oraz na ostro – np. z siekaną cebulą i korniszonami.

Brukselka po francusku

Najbardziej pospolitym sposobem jedzenia brukselki jest podanie główek gotowanych w całości – bądź z dodatkiem zrumienionej na maśle bułeczki, bądź w gęstym, śmietanowym sosie. Natomiast najlepsza – choć czasochłonna – jest brukselka po francusku. Oczyszczone główki brukselki należy podzielić na pojedyncze listki (jest łatwiej, gdy najpierw obetnie się głąby), a następnie podsmażać chwilkę do zblanszowania na chrupkim boczku, pokrojonym na kawałki. Podaje się na gorąco, prosto z patelni.

Zobacz również: Brukselka – właściwości zdrowotne

Góralska kwaśnica

Swoją własną potrawę z kiszonej kapusty mają także nasi górale. Prawdziwą, zakopiańską kwaśnicę przyrządza się na wywarze z żeberek, kiełbasy i boczku z warzywami, dodaje się pokrojone ziemniaki, a na samym końcu niepłukaną kiszoną kapustę. Swój charakterystyczny smak kwaśnica zawdzięcza kapuście oraz kompozycji dodatków: suszonych grzybów leśnych, ziela angielskiego, liścia laurowego i majeranku.

Leave a Reply